Wadą publikacji Open-Access

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W ciągu ostatnich kilku lat wiele osób zaangażowanych w badania naukowe i publikacje otrzymywało coraz więcej wiadomości e-mail z zaproszeniami do przesyłania artykułów do nowo powstałych czasopism, dołączania do ich redakcji, a nawet składania wniosków o pełnienie funkcji redaktorów naczelnych. Osobiście jestem na przemian rozbawiony i zirytowany tymi wiadomościami. Rzut oka na nazwę czasopisma lub powiązaną stronę internetową powiedział mi, że te po prostu nie są poważnymi publikacjami. Jednak tworzenie nowych czasopism i wydawnictw w szybko rosnącym tempie powinno być traktowane poważnie, ponieważ ma wpływ na całokształt naukowy. Internet w sposób gruntowny i na stałe zmienił sposoby rozpowszechniania i dyskutowania informacji. A ponieważ publikacja naukowa polega właśnie na zdobywaniu nowych odkryć dla badaczy i czytelników do dyskusji, Internet znacznie zmienił publikacje naukowe, głównie na lepsze – i nadal będzie to robić. Koszty dystrybucji mogą być bardzo niskie, jeśli dziennik zdecyduje się opublikować tylko online, ale nadal istnieją wysokie koszty związane z prawidłową recenzją i kontrolą jakości wydawniczej. Wprowadzenie, dekadę temu, modelu otwartego dostępu, w którym autorzy płacą za opublikowanie swoich prac, oferowało alternatywny sposób finansowania tej kontroli jakości. Ale otworzyło to również możliwości pobierania od autorów opłaty za publikowanie swoich artykułów z niewielką kontrolą jakości lub bez niej.
Jeffrey Beall, akademicki bibliotekarz z University of Colorado, Denver, który interesuje się badaniami naukowymi o otwartym dostępie, nazywa jego bardziej wątpliwe inkarnacje drapieżnymi . Drapieżcy, dostępni wydawcy , pisze na swoim blogu, Scholarly Open Access (http://scholarlyoa.com) to takie, które nieprofesjonalnie wykorzystują autorski model publikacji open-access (Gold OA) dla własnego zysku. Zazwyczaj ci wydawcy spamują profesjonalne listy e-mailowe, w większości prosząc o przesyłanie artykułów w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Działające głównie jako próżności, wydawcy mają zazwyczaj niski próg akceptacji artykułów, z fałszywym frontem lub nieistniejącym procesem wzajemnej oceny. W przeciwieństwie do profesjonalnych operacji wydawniczych, opartych na subskrypcji lub etycznie rozsądnym otwartym dostępie, te drapieżne wydawnictwa dodają małej wartości do stypendiów, nie przywiązują większej wagi do ochrony zasobów cyfrowych i działają za pomocą modeli biznesowych, których nie można utrzymać w równowadze .
Beall nie jest pierwszą osobą, która zapyta, czy można wykorzystać model autora, który płaci. Od tego czasu pojawiły się pytania o możliwość, że wydawcy będą pokusić się o obniżenie standardów redakcyjnych, aby przyciągnąć autorów, którzy byliby szczęśliwi, gdyby ich praca została opublikowana szybko i bez nadmiernej kontroli. Ale Beall opracował teraz listę wydawców i czasopism, które budzi wątpliwości i zachęca do dyskusji w środowisku naukowym na temat tych podmiotów i kryteriów, które można wykorzystać do ich identyfikacji.
Czy to uczciwe klasyfikowanie wszystkich tych czasopism i wydawców jako drapieżnych jest pytaniem otwartym – można wyróżnić kilka odcieni szarości
[hasła pokrewne: zespół moebiusa, polmed poznań, płaskostopie leczenie u dorosłych ]

Tags: , ,

No Responses to “Wadą publikacji Open-Access”

 1. Emilia Says:

  Co z suplementami diety zalecanymi

 2. Klaudia Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psychoterapia wrocław[...]

 3. Bowler Says:

  Ciekawe kto finansuje takie projekty ?

 4. Kacper Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: diety[...]

 5. Oliwier Says:

  to nie jabłka, ażeby można je było spożywać w dowolnej ilości

Powiązane tematy z artykułem: polmed poznań płaskostopie leczenie u dorosłych zespół moebiusa