OSTRA GRUŹLICA PŁUC KRWIOPOCHODNA.

Posted in Uncategorized  by admin
September 9th, 2019

Od ostrego zapalenia krupowego płuc u osób, dotkniętych gruźlicą płuc, odróżnienie ostrego zapalenia płuc serowatego rzekomo płatowego przez pierwsze 3-4 dni jest trudne, ponieważ na początku ostrego krupowego zapalenia płuc pneumokoki stwierdza się w plwocinie rzadko. Za ostrym zapaleniem serowatym przemawia prawidłowa ilość chlorków w moczu, za ostrym zapaleniem krupowym – obecność po kilku dniach dużej liczby pneumokoków w plwocinie i spadek gorączki koło 9 dnia. W dalszym okresie różnicowanie opiera się na danych, które przytoczyłem w rozpoznaniu. Rokowanie w ostrym zapaleniu płuc serowatym rzekomo płatowym jest prawie zawsze niepomyślne. Leczenie  takie same jak w ostrym zapaleniu płuc serowatym odoskrzelowym. Leczenie streptomycyną przeważnie jest bezskuteczne.
OSTRA GRUŹLICA PŁUC KRWIOPOCHODNA ( TUBERCULOSIS PULMONUM ACUTA HEMATOGENES). Do postaci krwiopochodnych ostrej gruźlicy płuc należą ostra gruźlica pule prosówkowa, zespół gruźliczy durowaty i ostra gruźlica nawałowa.
Ostra gruźlica płuc – prosówka (Tuberculosis pulmonum miliaris acuta). Określenie. Mianem: ostra gruźlica płuc prosówkowa nazywa się ostrą chorobę objawiającą się wysypaniem w płucach na tle zakażenia gruźliczego bardzo licznych guzków wielkości prosa. Ostra gruźlica płuc prosówkowa bywa w przeważnej większości przypadków tylko częścią uogólnionej ostrej gruźlicy prosówkowej (tuberculosis miliaris generalisata acuta), którą cechuje wysypanie guzków wielkości prosa nie tylko w płucach, ale także w wątrobie, śledzionie, w naczyniówce oczu, tarczycy, nerkach, oponach mózgowych i innych tkankach i narządach. Przyczyny i wywód chorobowy. Lowenstein i jego szkoła twierdzą, że prątki gruźlicy można często stwierdzić w krwi nie tylko u chorych na gruźlicę, ale i u osób z niektórymi sprawami zapalnymi, których nie zwykliśmy łączyć z zakażeniem gruźliczym. Według Linoensteina i jego szkoły, szczególnie często można je wykryć w krwi w ostrym gośćcu stawowym. Chociaż badania te przez licznych badaczów nie zostały potwierdzone, niemniej nie ulega wątpliwości, że jeżeli w ustroju znajduje się ognisko gruźlicze, nawet niewielkie, to prątki gruźlicy mogą w każdym okresie gruźlicy dostawać się zeń od czasu do czasu do krwi i wywołać tzw. bacillaemia tuberculosa. Takie zjawisko bywa najczęściej tylko przemijające i nie znaczne i może być wykryte tylko dokładnym badaniem bakteriologicznym krwi oraz za pomocą szczepienia krwi świnkom morskim. [przypisy: zespół moebiusa, płaskostopie leczenie u dorosłych, badanie przedmiotowe klatki piersiowej ]

Tags: , ,

No Responses to “OSTRA GRUŹLICA PŁUC KRWIOPOCHODNA.”

 1. Beetle King Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: chirurg plastyczny[...]

 2. Florian Says:

  Kurcze miesni to cukier w diecie

 3. Karol Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu Dentysta Wejherowo[...]

 4. Mia Says:

  Sprawdź czy z trzustka wszystko ok

 5. Chicago Blackout Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dziecko[...]

 6. Piotr Says:

  No i mnie w końcu dopadła nietolerancja laktozy

Powiązane tematy z artykułem: badanie przedmiotowe klatki piersiowej płaskostopie leczenie u dorosłych zespół moebiusa