Bezpieczeństwo opieki zdrowotnej i globalnego zdrowia

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Moje wprowadzenie do globalnego zdrowia było niegrzeczne. Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. pracowałem jako chirurg w szpitalach polowych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC). Traktowałem setki rannych osób w ośmiu różnych krajach w Afryce i Azji, gdzie odwiedziłem wiele lokalnych placówek opieki zdrowotnej, z których większość była beznadziejnie niedobór kadr lub niedostatecznie zaopatrzona z powodu konfliktów zbrojnych. Nasze działania chirurgiczne były tylko częścią szerokiej gamy działań związanych z opieką zdrowotną, a MKCK jest tylko jedną z wielu organizacji próbujących wspierać lub dostarczać opiekę zdrowotną w kontekście przemocy. Bezpieczeństwo obiektów, pacjentów i personelu było codzienną pracą, a problemy, z którymi się stykaliśmy, były wspólne dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Nie można było podróżować niektórymi drogami, zaatakowano karetki pogotowia, zrabowano dostawy, personel i pacjenci byli narażeni na różne zagrożenia, a co najgorsze, pacjenci i moi koledzy byli czasami bezpośrednio atakowani i porywani lub zabijani. Często taka przemoc lub powszechna niepewność skutkowały zakończeniem programów opieki zdrowotnej, które pozostawiły całe, już zagrożone, populacje bez opieki zdrowotnej. Spośród wszystkich ograniczeń, jakie napotykają świadczenia opieki zdrowotnej w takich placówkach, najtrudniejszym rozwiązaniem jest brak bezpieczeństwa.1 Jedna z naszych pielęgniarek mówi wprost: Nie możemy zrobić niczego bez bezpieczeństwa . W szerszym ujęciu Sukces lub porażka naszych starań o zapewnienie opieki zdrowotnej opierały się mniej na nienagannym planowaniu i realizacji programu niż w rękach ludzi, którzy byli odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo (lub ich brak), i stało się dla mnie jasne, że relacje między bezpieczeństwem niepewność, zdrowie i opieka zdrowotna są niezwykle złożone. Ponadto konflikt zbrojny generuje natychmiastowe i dodatkowe wymagania zdrowotne dla osób rannych i chorych, które przekraczają potrzeby w czasie pokoju. Szpitale mogą szybko wypełniać rannych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, a dodatkowe wymagania zdrowotne pojawiają się dokładnie w momencie, gdy towarzyszący im brak bezpieczeństwa sprawia, że najtrudniej jest im zaradzić. Nawet zapewnienie opieki przedszpitalnej rannym, w tym pierwszej pomocy i transportu karetką, staje się niebezpieczne, ponieważ personel medyczny, karetki pogotowia i zakłady opieki zdrowotnej mogą być otwarte na ataki.
Powstania w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie w ciągu ostatnich 2 lat miały miejsce głównie w środowiskach miejskich, gdzie wcześniej istniejące obiekty, na których ranni ludzie – czy to cywilni, policyjni, czy wojskowi – normalnie zależą od opieki zdrowotnej, cierpią z powodu pewnego zakresu bezpieczeństwa problemy, po części dlatego, że te udogodnienia i ludzie, którzy je obsadzają, włączają się w wydarzenia. Ambulanse mogą być atakowane, a ich personel jest nękany, ze względu na pacjentów, których noszą. Pracownicy służby zdrowia mogą być pozbawieni możliwości traktowania członków jednej strony sporu lub drugiej strony. Szpitale mogą być postrzegane jako miejsce, w którym wrogowie lub terroryści mogą zostać aresztowani, przesłuchani, a nawet zabici. Ponownie, niepewność może być czynnikiem decydującym o tym, czy ludzie osiągają lub korzystają z opieki zdrowotnej. Problem pogłębia fakt, że dziennikarze, którzy starają się wpłynąć na opinię światową, wiedzą, że opowiadania obrazów i zeznań można znaleźć w przytłoczonych, prowizorycznych lub zakłóconych placówkach opieki zdrowotnej; ujawnienie lokalizacji i tożsamości rannych myśliwców może narazić tych rannych pacjentów i opiekujących się nimi na znaczne ryzyko.
W 2010 r. Po raz pierwszy zwrócono należytą uwagę na brak zwracania uwagi na ataki na placówki służby zdrowia i personel. W roku 2011 MKCK opublikował badanie analizujące różne formy przemocy i niepewności wpływające na opiekę zdrowotną w 16 krajach pośród konfliktów.
[więcej w: entezopatia leczenie, medpolonia, xeforapid ]

Tags: , ,

No Responses to “Bezpieczeństwo opieki zdrowotnej i globalnego zdrowia”

  1. Shooter Says:

    Tak więc jest jednak coś, jakaś alternatywa dla takich osób

  2. Kickstart Says:

    [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: pokrowce antyroztoczowe[...]

  3. Marek Says:

    Jagody Goji sa uzywane od dobrych kilkunastu lat

Powiązane tematy z artykułem: entezopatia leczenie medpolonia xeforapid